نویسنده موضوع: تاثیر ph بر آبکاری روی در حمام سولفاتی  (دفعات بازدید: 848 بار)

samira

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
سلام
بنده برای اینکه سولفات روی  هفت آبه رو بتونم حل کنم باید مقدار زیادی  اسیدسولفوریک استفاده کنم که باعث شده ph محلولم خیلی پایین باشه. آیا پایین بودن ph اثر سوئی روی پوشش خواهد داشت؟

همچنین وقتی ژلاتین اضافه میکنم محلولم از حالت یکنواختی خارج میشه و دلمه میشه. ممنون میشم راهنماییم کنید

samira

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
کسی نیست ک بتونه کمکم کنه؟؟؟؟

levrone

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
پاسخ : تاثیر ph بر آبکاری روی در حمام سولفاتی
« پاسخ #2 : جولای 21, 2017, 10:41:11 pm »
[quote author=samira link=topic=503.msg979#msg979 date=1493485922]
سلام
بنده برای اینکه سولفات روی  هفت آبه رو بتونم حل کنم باید مقدار زیادی  اسیدسولفوریک استفاده کنم که باعث شده ph محلولم خیلی پایین باشه. آیا پایین بودن ph اثر سوئی روی پوشش خواهد داشت؟

همچنین وقتی ژلاتین اضافه میکنم محلولم از حالت یکنواختی خارج میشه و دلمه میشه. ممنون میشم راهنماییم کنید
[/quote]
سلام ، من با روی و فلزات این گروه سروکله نزدم فقط یکبار یک کوپل سه تایی آلیاژ آب دادم که تو یکیش روی بود .
اگر شما خودتون محلول الکترولیت یا به قولی نمک سولفات رو میسازید میتونید با حلال الکترولیت استانداردتون رو از سولفوریک اسید جدا کنید
یک دوفاز میشه که به سادگی میتونید جداشون کنید
(نمک وقتی خشک میشه انحلالش خیلی متفاوت میشه ! )

من الکترولیتی مصرف میکنم که 50 گرم در لیتر اسید سولفوریک اضافی داره و اتفاق خاصی هم برای کارم نمیوفته ولی خب گالوانیزه با ایریدیوم فرق داره ،
اما نیازی ندارید این همه اسید سولفوریک به گفته خودتون مصرف کنید ، صد گرم سولفات روی رو میتونید آب با کمک و یک ترکیبی که رادیکال آزاد ایجاد میکنه حل کنید(مثل کراس لینکرهایی که تو پلیمریزاسیون استفاده میشه )  و با کمک آلکیل اکریلات ها فام آبی رنگ روی هم میتونید بگیرید و اصلا اسید سولفوریک هم بهش اضافه نکنید
چهره کارتون هم میشه مثل نقره تقریبا و خیلی خیلی کم فام زرد داره ( نه مثل نیکل و اصلا به چشم نمیاد و به نظر فامش نقره ایه ).
شکل نمکتون اینجوری میشه و بین هر اکسیژن آزاد یک خلا ایجاد میشه که خودش جذب سطحی شدیدی ایجاد میکنه و زمانی که جریان رو وصل میکنید خودش گرما زا میشه و سولفات رو اکسید میکنه و تو اون خلا ها روی آزاد میشه و حرکتشو با چشم هم میتونید ببینید که به سمت کاتد میره
اسید سولفوریک اضافی هم مدام هی میره و بر میگرده که گرما زا بودن هم به این دلیله
H2SO4 تبدیل میشه به H2S2O7 که مثل آتشفشان بخار میکنه و بوی باروت میده ولی تو همون وان باز با آب به دو تا سولفوریک اسید میشکنه
میشه این
H2S2O7 + HOH--------->2H2SO4
وضعیت روی هم این میشه و بین واکنشهای سولفوریک اسید و سولفات تو خلا گیر میوفته
Zn-O-OZn
    Zn |
  S2O7-S-O-O-Zn
وقتی هم فلز فعال در الکترولیت مصرف شد تو باطله کمتر از 7 درصد آب دارید  :) اما چند برابر اون اسید سولفوریکی که خودتون اضافه کردید اسید تولید میشه که قابل ریکاوریه
حالا دوستان متخصص باید نظر بدن من جسارت نمیکنم
موید باشید