نویسنده موضوع: پیش نویس شرایط راه اندازی کارگاه جدید آبکاری با توجه به چشم انداز صنعت  (دفعات بازدید: 11038 بار)

خلج زاده علیرضا

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 34
شرایط الزامی اولیه برای تاسیس بنگاه جدید آبکاری

رسته :ارائه خدمات پوشش (آبکاری)

1-طرح توجیهی ( business plan) :

به منظور توجیه پذیری راه اندازی کارگاه جدید به نسبت دریافت خدمات از بنگاه های موجود که باید حداقل موارد زیر بصورت دقیق مطالعه و در طرح امده باشد:

a.    ماشین آلات تولید Machinery 1

a.    ماشین آلات تصفیه پساب و هزینه های موبوطه Machinery 2

b.    نیروی انسانی  (داشتن تخصص فنی این فرایند  تحصیلات مرتبط یا سابقه کاری مناسب      Man power

c.    مواد و مصالح Materials

b.    روشهای کاری – شامل دانش تئوری و تکنولوژیک Methods

c.    تامین منابع مالی  Money

d.    مطالعه بازار

e.    نقطه سربه سر

f.      نرخ بازگشت سرمایه

g.    سرمایه در گردش

h.    پیش بینی گردش مالی به نسبت سرمایه آورده

i.        تحلیل و نتیجه گیری

2-شرایط کارگاه

a.    ماشین آلات بر مبنای نوع قطعه و تیراژ تولید مورد نیاز طراحی میگردد

b.    تصفیه خانه بصورت فول اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک مورد تایید کارشناسان محیط زیست

c.    سالن : کف مناسب و پوشش ضد اسید

d.    سالن : ارتفاع بلند برای تهویه مناسب

d.    سالن : هواکش سالن

e.    آب مصرفی: بسته به ظرفیت ولی حداقل 5000 لیتر در روز با  مشخصات هدایت  زیر 100میکرو زیمنس

f.      متراژ کارگاه بسته به ظرفیت تولید ولی حداقل  200 متر مربع مورد نیاز است

g.    برق مصرفی بسته به ظرفیت ولی 50 امپر حداقل

3-مجوز محیط زیست پس از تایید تصفیه خانه توسط کارشناسان معتبر و طی مراحل قانونی

آمادگی کامل خود را برای ارائه مشاوره رایگان در تمامی موارد بالا اعلام میدارم.

علیرضا رفیعی

• عضو فعال
  • ارسال: 177
جناب خلج بسیار عالی بود.
همانطور که میدانید کارگاههای بی شماری هستند که یک دهم موارد مطرح شده را هم ندارند ،
ولی برای شرکتهای معظم قطعه ساز ، آبکاری می کنند.
معمولاً بنام کارگاههای زیرپله ای معروفند.
چرا اینگونه است ؟
دوستان نظر بدهند

پیروز باشید
علیرضارفیعی

خلج زاده علیرضا

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 34
به نظر می رسد باید بیشتر ریشه ها را از درون خود جستجو کنیم. به این معنا که فلسفه حیات در هر فردی که البته ان به عوامل زیادی از جمله عوامل ژنتیک/فضای تربیتی خانواده/ محیط رشد/ سطح فرهنگ جامعه/نظام آموزشی جامعه و... روی ان میتواند اثر بگذارد. ولی باید دید که برای چه زندگی میکنیم !
جمله معروفی است که میگوید [color=red]اگر چرایی کاری مشخص باشد چگونگی را پیدا خواهیم کرد!
[/color]
تغییر دانش
تغییر نگرش
تغییر رفتارفردی
تغییر رفتار اجتماعی
خوشبختانه قابل اصلاح میباشد و همه به خودمان بستگی دارد.
مطابق مطالعاتی که صورت گرفته 83% مردم جهان بی هدف زندگی میکنند!! 14% مردم هدف دارند ولی بصورت کاملا ذهنی و ..غیر سیستمی زندگی میکنند.
تنها 3% از مردم دنیا هدف دارند و انها  را می نویسند و برای دستیابی به ان مرتبا برنام ریزی / اجرا/ ارزیابی/ پایش  و بهبود میدهند که جهان را این 3% اداره میکنند.
باید دید در کشور ما این در صد محدود که قالبا کارآفرینان جامعه در این دسته قرار میگیرند با چه فلسفه ای زندگی میکنند!

یک جمله فکاهی : آیا ما در شرکت های خود با [color=red]سود سوز آور کار می کنیم یا با سوز سود آور [/color]
دوستان لطفا مشارکت کنید.
ادامه دارد...
« آخرين ويرايش: اکتبر 13, 2011, 10:50:24 pm توسط خلج زاده علیرضا »

kaviani

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
با عرض سلام خدمت آقایان خلج زاده و رفیعی و با تشکر از مطالب مفیدتان .
من دانشجوی ترم آخر رشته شیمی هستم که قصد دارم با یکی از دوستانم با  توجه به رشته تحصیلیمان و دوره هایی که در
زمینه آبکاری گذرانده ایم یه کارگاه آبکاری ، با سرمایه اولیه حدود پانزده تا بیست میلیون تومان دایر کنیم
ممنون میشویم اگر از تجربه و دانشتان در این زمینه  ما را یاری رسانید .
با تشکر .

Admin/مدیر تالار

• Administrator
  • عضو باسابقه
  • ارسال: 56
پیشنهاد میگردد که به هیچ وجه با چین سرمایه ای وارد این کار نشوید
حداقل برای تصفیه پساب سرمایه حدوده 40 میلیون تومانی ضروری است توجه داشته باشید که حفظ محیط زیست اولین گام مورد توجه قرار بگیرد  در گامهای بعدی ایجاد شغل و ثروت و .. مد نظر باشد.
برنامه اتی سازمان های مسئول برخورد جدی با کارگاه های با عدم استفاده از تصفیه خانه میباشد . انجمن نیز در تلاش است راهکارهایی برای تجیهیز کارگاه های فعال فعلی بدون تجهیزات تصفیه ایجاد نماید و اگاهی لازم برای خطرات جانی ناشی از کار در کارگاه های غیر استاندارد را به فعالان گوشزد نماید.
در صورت تامین منابع مالی مناسب میتوانید مسیر مطمئنی را در این راستا طی نمایید .

همچنین شما میتوانید برای اگاهی بیشتر از این صنعت و .. با انجمن تماس گرفته و مشاوره رایگان فنی و مدیریتی کارشناسان انجمن بهره ببرید.

kaviani

• عضو تازه وارد
  • *
ممنون از راهنماییتان .

avahid75

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
به نام خدا
سلام
از مطالب مفیدتون ممنون
من مهندس مکانیک کشتی هستم ولی بنا به تمایلات شخصی در حال حاضر یک کارگاه تولیدی کوچک در روستایی دور افتاده دایر کردم  چرا که تولید را خیلی دوست دارم و به خاطر هزینه های کارگر و مکان مجبور شدم به مکانی دور از امکانات برم. در حال حاضر مشکل بنده جهت ابکاری وسایل کوچک تولیدی خودم مثل  وسایل کوچ اشپزخانه و ... است که هزینه ی انتقال  به نزدیک ترین مرکز ابکاری خیلی زیاد می شود به همین دیلیل تصمیم گرفته ام یک کارگاه کوچک ابکاری برای تولیدات خودم بسازم . لذا از شما تقاضا دارم اطلاعات لازم را و این که ایا چنین کاری ممکن است یا خیر در اختیار بنده قرار دهید .
انشاالله در پناه خدا پیروز باشید.

siavash dodge

• عضو تازه وارد
  • *
با سلام خدمت اساتبد محترم
من هم مشابه دوستمون که بالا پست زدن به دلیل مشکلاتی که با آبکاری های سری کار در راستای اارایه خدمات به کارهای تولیدی خودم که البته نامتعارف نیز هستند قصد ایجاد واحد آبکاری جمع و جوری در حد رفع نیاز خودم ؛ دارم.
خواهشمندم بنده را در این مساله راهنمایی نموده و لطفا لسیت قطعات ( ابزار آلات  ماشین آلات مانند رکتی فایر ، وان ها و .. ) را به بنده اطلاع دهید.
بینهایت از لطف شما سپاس گذارم.

Admin/مدیر تالار

• Administrator
  • عضو باسابقه
  • ارسال: 56
ماشین الات ابکاری به 5 دسته اصلی قابل دسته بندی است
1. ماشین آلات تولید شامل وان ثابت یا گردون (بارل) بسته به شکل و اندازه قطعه + منبع تغذیه از نوع سنتی ان یا رکتیفایر های خشک که  علاوه بر داشتن اتلاف کم و 30% صرفه جویی در انرژی سبک و جریان ثابت با ریپل های نرمتری را در دسترس ابکاری های الکترولیز قرار مید هند ضمن اینکه بعضی از انها دارای امکانات ابکاری پالسی همراه با تایمر و نیز امکان افزایش .ولتاژ در چند مرحله تا رسیدن به ولتاژ نهایی را در اختیار قرار میدهد- اتصالات استاندارد مورد نیاز + ظروف شستشو + خشک کن بسته به شرایط + کرین های حمل قطعه روی وانها در موارد مورد نیاز
2. ماشین آلات تصفیه پساب بسته به نوع پوشش و فلزات سنگین و نیز مواد شیمیایی مورد نیاز
3. ماشین الات لجستیک شامل جک پالت و جرثقیل و لیفتراک و .. بسته به شرایط
4. ماشین الات و ابزار الات کنترل فرایند بسته به شرایط از یک ازمایشگاه شیمیایی تر تا دستگاه های پیشرفته مورد نیاز است لازم به توضیح است در بسیاری از کارگاهاهی سنتی( زیر پله ای ) به علت عدم وجود ابزارالات کنترل فرایند مصرف مواد در مواردی حتی به چند برابر استاندارد های جهانی میرسد
5. ماشین الات تامین اب مناسب مورد نیاز ابکاری (این مورد در مناطقی از اب الوده و یا سنگین استفاده میشود پر اهمیت ترا ست)

در ضمن در مورد ابزارالات کمکی تولید از جمله فیکسچر ها و جیگ های نیز از با روش استاندارد ساخته شده و توسط پی وی سی روکش شده اند نیز مورد نیاز است . توضیح اینکه این موارد در صورت طراحی و ساخت درست میتواند حتی تا 80% در مصرف مواد و آب صرفه جویی کند و نیز در مصرف انرزی برق نیز با توزیع صحیح ان در مجل های مورد نیاز میتواند بسیار موثر باشد.
درضمن کتاب راهنمای صنعت آبکاری میتواند شما را در بسیاری موارد یاری رساند . بعنوان مثال در این کتاب شما میخوانید:
1.چگونگی طراحی وان ثابت بر مبنای تعداد و نوع و اندازه قطعه مورد ابکاری
2.اندازه و ظرفیت رکتیفایر
3.میزان بارل ها مورد نیاز
4.برای گرمایش وان ( در مواردیکه م مرد نیاز است) میزان قدریت مورد نیاز
5. تعداد وان شستشو و میزان اب مورد نیاز
6. برق مورد نیاز برای هر قطعه با توجه به شکل ان و محاسبه سطح ان
7. سطح واحد وزن بسیاری از قطعات مانند پیچ  و مهره با اندازه های مختلف برای واحد وزن
8. روشها انالیز کلیه انواع ابکاری
9.میزان اجزا در نمکهای پر کاربرد در ابکاری
10.میزان ابکاری بر مبنای میکرون به ازای دانسیته جریان در تمامی فرایند های آبکاری
11.جداول رفع اشکال در مورد بیشتر فرایند های پر کاربرد
12.کیفیت اب مورد نیاز برای انواع فرایند های مختلف ابکاری
13. و...

در ضمن این کتاب راهنما هر ساله تکمیل تر شده و برنامه انجمن است که تا 5 سال اینده مرجعی برای کلیه کارگاه های ابکاری با هر سطحی باشد.ضمن مطالعه کتاب ما را در کاملتر کردن هر چه بیشتر ان در سالهای اینده یاری رسانید.تلفن انجمن44842240

ادامه دارد ...

kia2012

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
ممنون از راهنماییتون...
« پاسخ #9 : جون 18, 2012, 07:38:48 pm »
با عرض سلام و خسته نباشد خدمت مهندس خلج زاده ی عزیز:
سوالی از خدمتتون داشتم و اون این بود که من دانشجوی رشته صنایع شیمیایی هستم و بدلیل علاقه ی زیاد به این حرفه مدتی در یک کارگاه ابکاری در اصفهان به صورت اموزشی کار کردم.الان میخوام بعد از مدتی این کار رو شروع کنم .مکان اون یه منزل غیر قابل سکونته که همه ی  امکاناتو داره.به نظر شما برای شروع کار چطوره؟؟؟

محمدطالبي

• عضو تازه وارد
  • *
َ
« پاسخ #10 : ژانویه 31, 2014, 10:06:11 am »
سلام خدمت همه همكاران
به نظرمن ريشه تمام مشكلات در بي سوادي است در صورتيكه اتحاديه هاي ابكاري در هر شهر دادن مجوز را موكول به داشتن حداقل مدرك تحصيلي ليسانس و همينطو گذراندن آموزش هاي اوليه كنندمشكلات اين واحد ها به طور چشم گيري كاهش مي يابد.
در ضمن اتحاديه بايستي حداقل و حداكتر كارمزدآبكاري را براي انواع پوشش ها تعيين كند تاحق همكاران ديگر در اين ضمينه ضايع نشود كاري كه اتحاديه هاي ابكاري تا به امروز انجام نداده اند
با تشكر محمد طالبي

morteza_5764

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 4
پاسخ : َ
« پاسخ #11 : جولای 18, 2016, 09:00:51 am »
[quote author=محمدطالبي link=topic=12.msg650#msg650 date=1391150171]
سلام خدمت همه همكاران
به نظرمن ريشه تمام مشكلات در بي سوادي است در صورتيكه اتحاديه هاي ابكاري در هر شهر دادن مجوز را موكول به داشتن حداقل مدرك تحصيلي ليسانس و همينطو گذراندن آموزش هاي اوليه كنندمشكلات اين واحد ها به طور چشم گيري كاهش مي يابد.
در ضمن اتحاديه بايستي حداقل و حداكتر كارمزدآبكاري را براي انواع پوشش ها تعيين كند تاحق همكاران ديگر در اين ضمينه ضايع نشود كاري كه اتحاديه هاي ابكاري تا به امروز انجام نداده اند
با تشكر محمد طالبي
[/quote]
برای مشاوره و خرید میتوانید به [url=http://parsmobaddel.co]http://parsmobaddel.co[/url] بروید

ehsan.alinian

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 6
سلام برای راه اندازی یک کارگاره آندازینگ به چه تجهیزاتی نیاز است؟

ehsan.alinian

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 6
کسی نیست جواب منو بده

علیرضا رفیعی

• عضو فعال
  • ارسال: 177
با درود
سوال شما خیلی کلی است
مثل اینست که بپرسیم برای ساخت یک خانه یا یک اتومبیل به چه چیزهایی نیاز داریم؟
لطفا موارد زیر را پاسخ دهید:
تولیدکننده هستید یا خدمات دهنده؟
آلیاژ موردنظر جهت آبکاری ؟
ابعاد قطعات جهت آبکاری ؟
تیراژ تولید در یک شیفت ؟
نوع آنودایز مورد نیاز؟
ضخامت پوشش مورد نیاز؟
رنگهای آنودایز مورد نیاز ؟
با دانستن موارد فوق مستوان مشخص کرد که ابعاد وان یا وانهای مورد نیاز چقدر باید باشد
همچنین با محاسبه مشخص میگردد که به رکتیفایرهای چند آمپر نیاز دارید
سپس میتوان مشخص کرد که برق کارگاه مورد نیاز چندکیلووات باشد
موارد دیگر مانند سیستم خنک کننده یا چیلر ، شابلونها و فیکسچرهای تیتانیومی ، سیستم تهویه ، سیستمهای گرمایش وانها،
سیستم تصفیه پساب و.... در مراحل بعدی مشخص میشوند

موفق باشید