نویسنده موضوع: چگونگی آبکاری کرم  (دفعات بازدید: 946 بار)

amir g

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
چگونگی آبکاری کرم
« : فبریه 25, 2017, 05:53:43 pm »
با سلام خدمت دوستان گرامی
دانشجویی هستم به دنبال روش آبکاری کروم
خواهشمندم اطلاعاتی در این باب در اختیارم بگذارید
باتشکر

علیرضا رفیعی

• عضو فعال
  • ارسال: 177
پاسخ : چگونگی آبکاری کرم
« پاسخ #1 : مارس 02, 2017, 11:35:32 am »
درود وسلام
در آبکاری کروم که  بصورت شش ظرفیتی فعلا کاربرد دارد از اسید کرومیک استفاده میشود
غلظت ها براساس کاربرد روی قطعات مختلف میتواند متفاوت باشد
معمولا از 250 تا 450 گرم بر لیتر در دماها و دانسیته های مختلف
در آبکاری کروم باید از کاتالیست استفاده کنید تا عملیات فوق اجرایی گردد
راحترین کاتالیست یون سولفات است که معمولا از اسید سولفوریک تامین میگردد
سیلیکو فلوراید ها، ترکیبات استرانسیوم ، استات ها و... نیز قابل استفاده است
نسبت کاتالیست به اسید کرومیک بسته به کاربرد پوشش متفاوت است
معمولا از 1 به هشتاد تا 1 به 100 و یا حتی بالاتر
راندمان آبکاری کروم خیلی پایین است عموما کمتر از 20 درصد
لذا حصول یک پوشش مطلوب در صورت نداشتن اطلاعات تجربی و علمی، کمی سخت میباشد
هنگام کار با اسید کرومیک و سولفوریک خیلی مواظب باشید و رعایت نکات ایمنی الزامیست
موفق باشید

درخشان

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #2 : می 17, 2017, 03:03:09 pm »
باعرض سلام جناب اقارفیعی در مورد مشکلی که برای کروم گیری قطعات به وجود اومده و با تعویض کروم هم حل نشده لکه های شیری رنگ چند سانتی روی قطعات که تو هر جنسی چه استیل چه مسوار بوجود میادو البته اولین وان واخرین وان  این اتفاق رخ نمیده لطفا راهنمایی بفرمایید ضمنا با تغییر دما و برق رکتیفایر هم اشکال حذف نشه .سوال دیگر این که کاتالیزور مایع یا پودر بهتره  برای قطعاتی که هم گوشه تیز دارند هم گودی .وتیراژ کار بالا ودر حدود 20مدل قطعه کوچک وبزرگ در روز .متشکرم

درخشان

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #3 : می 18, 2017, 08:54:02 pm »
[quote author=درخشان link=topic=500.msg989#msg989 date=149501718جناب رفیعی عزیز این اتفاق زمانی بوجود اومد که برای تنظیم phوان نیکل سولفوریک استفاده کردیم و عملا قطعاتی که یک بار فرایند نیکل کروم بر روی انها انجام شده اتفاق میوفتهو و زمانی که کروم برداری میشه ودوباره ابکاری نیکل و کروم انجام میشه قطعه بدون عیب کروم میگیره بدون لکه . البته قطعاتی رو  که برای اولین بار ابکاری میشن قبل از خروج از نیکل اگه برق رکتی فایر رو سلکتور ها رو پایین بیارن در کروم لکه شیری رنگ بوجود نمیاد ولی اگربرق رو پایین نیارن باز این لکه های شیری رنگ بوجود میاد البته قطعات دو ابه لکه شیری بعد از کروم ندارن .بازم از راهنماییتون تشکر فراوان رو دارم اگه امکانش هست یه کاتالیزور خوب معرفی بفرمایید
[/quote]
« آخرين ويرايش: می 18, 2017, 09:10:04 pm توسط درخشان »

حمیدی

• عضو تازه وارد
  • *
  • ارسال: 18
« پاسخ #4 : جولای 09, 2017, 08:23:50 am »
[quote author=درخشان link=topic=500.msg992#msg992 date=1495124642]
[quote author=درخشان link=topic=500.msg989#msg989 date=149501718جناب رفیعی عزیز این اتفاق زمانی بوجود اومد که برای تنظیم phوان نیکل سولفوریک استفاده کردیم و عملا قطعاتی که یک بار فرایند نیکل کروم بر روی انها انجام شده اتفاق میوفتهو و زمانی که کروم برداری میشه ودوباره ابکاری نیکل و کروم انجام میشه قطعه بدون عیب کروم میگیره بدون لکه . البته قطعاتی رو  که برای اولین بار ابکاری میشن قبل از خروج از نیکل اگه برق رکتی فایر رو سلکتور ها رو پایین بیارن در کروم لکه شیری رنگ بوجود نمیاد ولی اگربرق رو پایین نیارن باز این لکه های شیری رنگ بوجود میاد البته قطعات دو ابه لکه شیری بعد از کروم ندارن .بازم از راهنماییتون تشکر فراوان رو دارم اگه امکانش هست یه کاتالیزور خوب معرفی بفرمایید
[/quote]
[/quote]
سلام
با اجازه دوستان جسارت میکنم پاسخ می دهم
بنده فکر می کنم داخل اسید سولفوریک شما کلراید وجود دارد و ناخالصی کلراید در کروم به شکل لکه شیری رنگ ظاهر می شود . باید از سولفوریک دوبل تصویه یا همون ازمایشگاهی استفاده کنید .با 90 درصد احتمال مشکل سولفوریک است . این نطر بنده هست حالا دوستان دیگه هم ممکنه هم بهتر و هم بیشتر از بنده بتونند راهنمایی کنند
« آخرين ويرايش: جولای 09, 2017, 10:08:56 pm توسط حمیدی »